Naše Vinařství

Víno jako životní styl
Rodinná tradice

Šmíd Winery

Šmíd Winery jsem založil v roce 2012 v době, kdy jsem přebíral rodinné žezlo, neboli koštýř našeho vinařství. Tehdy jsem ještě studoval v Brně na Mendelově univerzitě obor Vinohradnictví a Vinařství.

I přes mnoho zkušeností ze školy pro mne byly první dva roky velmi náročné. Hledal jsem cestu, jakou se vydat a stylem pokus-omyl jsem vinařství postupně formoval.

Ing. Roman šMÍD

Vinohradník a vinař
Důležitý moment nastal o dva roky později po založení, v roce 2014, kdy jsme poprvé začali plnit víno do lahví pod vlastní etiketou, tehdy se produkce lahví pohybovala okolo 800 lahví ročně.

Následné roky se každoroční produkce násobila a minulý rok jsme dokonce oslavili překonání 20,000 naplněných lahví. Za tu dobu se nám podařilo nejen vytvořit hezkou značku, na kterou můžeme být hrdí, ale hlavně vyrobit kvalitní a chutné víno.

Obnova vinic
- 2019

naše vinice
K dnešnímu dni hospodaříme na více jak dvou a půl hektarech, což se rovná rozloze více jak 4 fotbalových hřišť.

Úroda této plochy nám stačí zhruba na polovinu produkce. Druhou polovinu hroznů nakupujeme od místních vinařů, se kterými se osobně známe a úrodu si v během roku průběžně kontrolujeme.

O vinice se staráme s úctou k přírodě a snažíme se využívat co nejméně chemických postřiků. Do výroby vína zasahujeme minimálně a necháváme víno, aby si žilo svým vlastním životem.

Na výrobu používáme z velké části vlastní zákvas, který alkoholovou selekcí vytvoří vlastní kvasinku, přímo z naší vinice. Vína jsou následně přirozeně odrůdově typická a plně charakterizují *terroir [teroá] našich vinic.

Ve sklepě našeho vinařství najdete tradiční odrůdy jako je Neuburské, Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené.

*
Terroir [teroá] je francouzský termín, který slouží pro souhrnný popis faktorů, jež ovlivňují vlastnosti vína a jeho pěstování.

Naše činnosti

čemu se věnujeme?
Snažíme se vinařství vést moderním stylem založeným na tradičních kořenech. Naší hlavní činností je pořádaní degustací přímo u nás ve sklepě, kde se snažíme každého návštěvníka vtáhnout do světa vůní a chutí našich vín.

Zaměřujeme se také na firemní události a přípravu vín pro obchodní partnery našich klientů i s etiketou na míru. Mnoho lahví také prodáváme klientele přímo ze sklepa. Narazit na naše vína můžete i v několika Pražských vinotékách.

Nad sklepem máme i ubytování pro osm osob ve třech pokojích s klimatizací a vlastním sociálním zařízením.

Naším nejnovějším projektem je venkovní vinný bar, který máme umístěn v Mutěnicích hned vedle rozhledny, zde se snažíme občerstvit a nasytit žíznivé a hladové turisty. Více se dozvíte níže.

Ještě blíže k

Rodinnému vinařství

DEGUSTACE

prezentace s degustací
Jedinečnou zkušenost ochutnávky vín přímo v našem vinném sklepě. Můžete se těšit na prohlídku vinic, kde se dozvíte něco více o historii, tradicích a technikách pěstování hroznů. Poté se přesuneme na ochutnávku, kde pro vás připravíme různé odrůdy našich vín s podrobnou přednáškou o barvě, vůni, chuti a dalších informacích o skladování a podávání vín.

Ve sklepě máme jak bílá, červená, růžová, tak i šumivá a dlouho zrající vína. Náš degustátor vám v příjemném prostředí typického moravského sklepu zodpoví všechny otázky, podělí se o zajímavosti a poradí, jak víno správně ochutnat.
Degustovat

nabídka vín

To nejlepší od nás
V nabídce naleznete mimo jiné i Veltlínské zelené, které je vyrobeno z odrůdy Grüner Veltliner a je charakteristické svou svěží a zelenou chutí s nádechem kyselin. Je to ideální volba pro ty, kteří hledají chutná vína na každou příležitost.

Kvalitní vína s řadou ocenění z jižní oblasti Moravského kraje. Mezi naše nejprodávanější vína patří Neuburské, které je vyrobeno z odrůdy Müller-Thurgau a je charakteristické svou svěží a ovocnou chutí.

Ryzlink vlašský a Ryzlink rýnský jsou oba vyrobeny z odrůdy Riesling, avšak liší se svou chutí a vůní. Ryzlink vlašský je svěží a ovocný, zatímco Ryzlink rýnský je vyzrálejší a komplexnější.
naše vína

wine bar NA 2 DECI

Outdoor WINE bar
Ochutnejte moravská vína spolu s místními sýry, uzeninami, ale i sladkými pochutinami.

Nabízíme zde širokou škálu našich i jiných vín. Z naší nabídky můžete očekávat všechno od svěžích bílých až po tmavé a plné červené.

Tyto vína jsou vyrobena z kvalitních hroznů z místních vinic, charakteristické svou typickou chutí a vůní. Na místě také nabízíme možnost si naše vína zakoupit.

Newsletter

Nezmeškejte žádné novinky či slevy!
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Odesláním souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů

Kontakt